Europeiska trafikantveckan i Lund

Hur ska innerstaden bli tillgänglig för alla? Under Europeiska Trafikantveckan 14–24 september stängs Klostergatan och Stora Gråbrödersgatan för privata motorfordon för att ge mer plats för gående, cyklister och kollektivtrafik.

LNF strävar efter att underlätta för klimatsmarta och miljövänliga transporter i Lund, och vi vill gärna höra lundabornas tips och synpunkter på hur det ska åstadkommas. Kom och prata med oss, vi finns i Tekniska förvaltningens bod vid Bangatan/Bantorget onsdag, torsdag och fredag klockan 12–16. Vi delar ut föreningens cykelkarta över Lunds omgivningar.

 

Dela

Kommentera

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.